صفحه اصلی > آرشیو اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

تغییر سبک زندگی از علل بروز بیماریهای غیر واگیر است

تغییر سبک زندگی از علل بروز بیماریهای غیر واگیر است

مسئول بیماریهای مرکز بهداشت شهرستان بندرعباس؛

تغییر سبک زندگی از علل بروز بیماریهای غیر واگیر است

 

 غربالگری  یک روزه دیابت و فشار خون   مدیران، مسئولین ، کارکنان ، ... مرکز بهداشت  بندرعباس از ساعت 8 صبح ناشتا ،  به مناسبت هفته سلامت ، با شعار غلبه بر ديابت در سالن اجتماعات این مرکز انجام شد.

دکتر فریده فخار مسئول بیماریهای شهرستان بندرعباس گفت با اشاره به شعار هفته سلامت "غلبه بر دیابت"  گفت در دنیای امروز بیماری‌های غیرواگیر مهمترین عامل به خطر افتادن سلامتی انسان‌ها بوده و علاوه بر عوارض سنگین، درمان یا کنترل آنها نیز هزینه‌های زیادی را متوجه خانواده‌ها می‌کند.

وی اظهار داشت:هدف  از غربالگری ایجاد حساسیت در بین ، مدیران ومسئولین و سایر کارکنان  در خصوص بیماری‌های غیر واگیر به ویژه دیابت بود و همچنین غربالگري به ‌موقع، استفاده از غذاهاي سالم و پرداختن به ورزش براي همه افراد جامعه توصيه می شود.

 وی بیان کرد: دراین غربالگری که توسط واحد بیماریهای غیر واگیر این مرکز صورت گرفت، خدماتی از قبیل:  تست فشار خون، تست قند خون، قد و وزن، مشاور تغذیه،مشاوره پزشک عمومی و سایر امور مربوط به سلامت فردی انجام شد ، تا از این طریق سطح آگاهی عموم افراد جامعه را در حوزه سلامت بالا ببریم.

دکتر فخار با اشاره به اینکه دیابت نیز مانند بسیاری از بیماری‌ها قابل پیشگیری است، بیان کرد: در ابتلا به دیابت عوامل مختلفی دخیل‌ هستند اما باید پذیرفت بسیاری از عوامل ایجادکننده دیابت، عوامل طبیعی اند که به راحتی قابل اجتناب هستند.
وی راه های پیشگیری از این بیماری ها را فعالیت ورزشی، اصلاح رژیم غذایی، کنترل وزن، تشخیص زودرس و غربالگری عنوان کرد و گفت: بسیاری از عوامل این بیماری ها و اقداماتی که برای کاستن از خطرات این بیماری ها انجام می شود، شناخته شده است.
مسئول واحد بیماریهاورزش روزانه و منظم را یکی از راهکارهای پیشگیری از دیابت ذکر کرد و افزود: ورزش با افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن و همچنین کاهش وزن رابطه مستقیمی دارد و می‌تواند علاوه بر تنظیم وزن از بروز بسیاری از بیماری‌ها از جمله بیماری های خاموش به ویژه دیابت پیشگیری کرد.

این مسئول با تاکید بر اینکه تغییر سبک زندگی و رواج شیوه‌های جدید زندگی به تغییر الگوهای غذایی از جمله افزایش دریافت چربی‌های اشباع و کاهش دریافت میوه و سبزی منجر شده است، گفت: این امر موجب افزایش شیوع بیماری‌های مختلف از جمله بیماری های قلبی عروقی، سرطان، دیابت و … شده است.
وی با بیان اینکه تغذیه صحیح می‌تواند نقش مهمی در پیشگیری و درمان انواع بیماری ها داشته باشد، افزود: مصرف سبزیجات و میوه‌ها با داشتن مواد آنتی‌اکسیدان و همچنین فیبر فراوان نقش مهمی در پیشگیری از بیماری ها ایفا می‌کنند؛ بنابراین افرادی که میزان مصرف میوه و سبزیجات آن ها در روز کم است بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری های دستگاه گوارش نیز قرار دارند.


١٣:٢٣ - 1395/02/19    /    شماره : ٤٥٩٦    /    تعداد نمایش : ٩٩٩خروج